Meditace aneb jak to vnímám já...

Když se řekne meditace, pravděpodobně si každý z nás představí tiše sedícího jedince ... nejlépe v pozici "lotosového květu."

Všichni dobře víme, že účelem meditace je zklidnění. Ovšem na druhé straně si moc dobře uvědomujeme, že pro mnohé je výše uvedená pozice zcela nemyslitelná, neboť zůstat "nečinně" sedět není věc snadná. Chce to nácvik, což vyžaduje nejen odhodlání, ale také trpělivost. 

Být trpělivý, znamená mít vůli. 

Vůle je v přeneseném slova smyslu, vědomé úsilí směřující k danému cíli. Takže, abychom meditovali v sedě a navíc v naprostém klidu, potřebujeme vyvinout vědomé úsilí...

Nyní si položme otázku. Co Je pravým účelem meditace?? To, že sedíme?? Nebo to, že jsme v naprostém klidu a jen vnímáme jak se v danou chvíli cítíme??

Pokud budeme vycházet z tvrzení, že účelem meditace je zklidnění je naprosto jedno, zda sedíte, ležíte nebo kráčíte... 

Důležitou složkou zůstává pouze to, že máte vůli meditovat, tudíž vyvíjíte vědomé úsilí zklidnit se! 

A jelikož se zabývám malbou, nemohu jinak... než, že vám nabídnu návod k meditaci prostřednictvím prožitku z malby...

1. Připravte si pastely, výkres a cvičnou čtvrtku papíru

2. Najděte si klidné místo... doma, venku na zahradě, v lese... kdekoliv, kde budete sami! 

3. Zaujměte polohu, která vám je příjemná... v sedě, ve stoje, v polo-lehu...

4. Vyberte si odstín a na cvičné čtvrtce si "vyrobte" prach, který pak pozvolna přenášejte prsty na výkres... nespěchejte, vnímejte tahy, dotyky prstů na papíře...pozvolna zaměňujte barvy a pokračujte. Barvy míchejte podle toho jak to cítíte, nepřemýšlejte... Jakmile dojdete do fáze, kdy máte pocit, že podklad je hotov...vezměte opět intuitivně první pastel a hranou či celou plochou udělejte první čáru, oblouk... kruh... čtverec... cokoliv, co vás v danou chvíli napadne... a pak už se jen nechte unášet... při každém dalším tahu, vycházejte z tahu předchozího... hlavně se nesnažte o nepřirozenou stylizaci, pokud něco necítíte, nedělejte to...naopak, pokud vás něco nutí, udělejte to... nikdy nemyslete na to, že to zkazíte!! 

Obrazy, u kterých jde hlavně a převážně o prožitek, nemůžete nikdy zkazit!!

5. Pokud máte pocit, že jste hotovi... obraz si můžete, ale nemusíte blíže prohlížet... stejně tak jako se můžete, ale nemusíte nad prožitkem více zamýšlet... co bylo, to bylo... daný čas jste prožili naplno... vyvinuli jste vědomé úsilí, které vás dovedlo k meditaci, aniž byste museli sedět se skříženýma nohama a polo-vztyčenýma rukama...

6. Obrazy si nechávejte jen pro sebe. Okolí je většinou nechápe a podvědomě vás bude nutit k jejich obhajobě... což by mohlo mít za následek, že přestanete malovat spontánně a budete nad tahy či  barvou přemýšlet.... což není špatně, ale je to již zcela jiná disciplína!!

7. Pokud dokážete zůstat se svými obrazy sami, časem pochopíte v čem tkví jádro meditace a váš prožitek z tvorby se začne prohlubovat stejně intenzivně jako se začne prodlužovat čas, který malováním strávíte... a jednou... možná... přijde čas, kde se posadíte a jen tak v klidu spočinete :-)